Reklam
Reklam

SON DAKİKA

Spot Haberler

Asgari ücret belli oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete yapılacak ara zam oranını belirleme çalışmaları kapsamında bugün üçüncü kez toplandı. Toplantı sonrası asgari ücretin 1 Temmuz itibarıyla net 11 bin 402 liraya yükseltilmesi kararlaştırıldı…

20 Haziran 2023 tarihinde eklendi.
Asgari ücret belli oldu

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise toplumun tamamını ilgilendiren yeni asgari ücret rakamıyla ilgili süreç devam ediyor.

İlk toplantısını 13 Haziran’da, ikinci toplantısını ise dün yapan Komisyon, üçüncü toplantı için bugün saat 11.00’de tekrar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde bir araya geldi.

ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU

Toplantı sonrası asgari ücretin 1 Temmuz 2023 itibarıyla net 11 bin 402 liraya yükseltilmesi kararlaştırdı. Böylece asgari ücrete ara zam oranı yüzde 34 oldu.

“YAPILAN ARA ZAMDIR”

Asgari ücrete zam sonrası açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Asgari ücret 1 Ocak’tan itibaren 1 yıl geçerli olan bir şeydir. Bugünkü açıklama çalışanlarımızın enflasyona ezdirilmemesi için yapılan bir ara zamdır” ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞME TRAFİĞİ HIZLANMIŞTI

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı AKP Genel Merkezi’nde kabul etmiş, Atalay, kabulün ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na geçmişti.

Bakanlıktaki toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile bir araya gelmişti.

ÖNCEKİ ASGARİ ÜCRET NET 8 BİN 506 TL

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyordu.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyordu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ