Reklam
Reklam

SON DAKİKA

Spot Haberler

CHP’li Bakan’dan flaş seçim günü iddiası: ‘TSK’ya zırhlı araç talimatı verildi’

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, 14 Mayıs Genel Seçimleri öncesi İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin zırhlı araçlarının kullanıma hazır olması, gerektiğinde istifade edilebilmesi” şeklinde yazı yolladığını açıkladı. Bakan, “Savaşa mı gidiyoruz, seçime mi? TSK’nın zırhlı araçlarına, personeline bir seçim sattı mahallinde GAMER ve İçişleri Bakanlığı niye ihtiyaç duyar? Devletin polisi yok mu?” dedi…

12 Mayıs 2023 tarihinde eklendi.
CHP’li Bakan’dan flaş seçim günü iddiası: ‘TSK’ya zırhlı araç talimatı verildi’

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, CHP İzmir İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyerek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün valiliklere yazı göndererek “Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait zırhlı araçların seçim günü kullanıma hazır bekletilmesi” yazısının gönderildiğini belirten Murat Bakan, Süleyman Soylu’ya tepki gösterdi.

MURAT BAKAN: “SÜLEYMAN SOYLU SUÇ ÖRGÜTÜ”

Murat Bakan “Önemli açıklamalar yapacağım” diyerek başladığı konuşmasında şunları kaydetti:

“Suç İşleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili suç duyurularımız var. Emniyet içinde gerilla tipi yapılanmadan bahsetmiştim. Sorulara yanıt veremediği için yalan söyledi. Emniyet ve jandarma ile ilişkimiz sorunlar ile ilgili. Anayasa’dan başka hiçbir şeye bağlı olmayan personelin bize verdiği bilgileri açıkladık. Soylu sadece suçişleri bakanı değil. Suç örgütü gibi yönetiyor. ‘Süleyman Soylu Suç Örgütü’nü savcılığa şikayet ediyoruz. Benimle ilgili 4 defa suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler. Sadece söylediler, polisi jandarmayı korkutmak için. Kendisi ile ilgi 5 suç duyurusunda bulunduk. Geride 105 tane daha var. O kadar suç işledi ki. Bir tanesi uyuşturucu operasyonunu canlı yayında ifşa etmek. Gizliliğin ihlali, görevi kötüye kullanma ve diğer suçlarla ilgili. Diğer suç duyurusu polis amirlerinin sınavında yapılan usulsüzlük ile ilgili. Bu konuda basın mensuplarına soruşturma açmışlar. Denetim görevimiz ile ilgili. PAYEM soruları yıllardır açıklanmıyor. Bir internet sitesi sorularımız aynı diye yayınladı.”

“SÜLEYMAN SOYLU YARGILANACAKTIR”

Murat Bakan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“CHP Grup Başkan Vekilimiz Özgür Özel, İçişleri Bakanlığı’nın twitter hesabının bir trol tarafından kullanıldığını söylemişti. Bu da Soylu’nun ilgili istihbarat birimleriyle ilgili yaptığı ifşalar. ‘Gafil muhbir’ olarak nitelendirilir bunlar. Bu şu demek: Bir şeyi öğrenir öğrenmek etrafıyla paylaşmak. KİM programını ifşa etti. Yabancı istihbarat örgütlerine Türk emniyetinin teknik kabiliyetini ifşa eden açıklama yapmıştır. Devlet sırrından yararlanma, sadakatsizlik… 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası var bu suçun. Kendisi sigortacı. Hukuku bilmiyor, tanımıyor. Bundan dolayı yargılanacaktır. Suç duyurusu emniyet teşkilatından alınan trollerle ilgili. 2016’dan sonra 500 sonrasında da daha fazla insanı kadroya alırken, alınması gerekenlerin yerine kendi belirlediklerini alarak trol ordusu oluşturdu. Bu trol ordusu Türkiye Cumhuriyeti’ndeki her şahsın, hepimizin kişisel verilerine ulaşabilmektedir. Bu da görevi kötüye kullanma suçunun yanı sıra devlet imkanlarından yararlanma ve sadakatsizlik suçuna girmektedir. Benim şahsım ile ilgili tv programlarına, denetim görevi yapmamdan kaynaklı attığı iftiralardan dolayı görevi kötüye kullanma suçlarından da suç duyurusunda bulunduk.”

VALİLERE SESLENİYORUM: “SUÇA ORTAK OLMAYIN”

Soylu, seçim günü Türk Silahlı Kuvvetleri’nin zırhı araçlarıyla ilgili bir iddiayı da gündeme getirdi. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nden valiliklere yazı gönderildiğini söyleyen Murat Bakan şunları kaydetti:

“Asıl önemli konu şu. GAMER üzerinden yapılan yeni bir operasyondan bahsediyordum. İl valilikleri ve ordu komutanlıklarına gönderilmiş. TSK’dan ne istiyor GAMER? Bu yazıda, oy verme günü kolluk birimlerimize ait zırhlı hava araçlarını görev hazır bulunması isteniyor. ‘TSK’ya ait personel, zırhlı araç ve diğer araçlardan istifade edebileceği’ belirtiliyor. Savaşa mı gidiyoruz, seçime mi? TSK’nın zırhlı araçlarına, personeline seçim mahallinde GAMER ve İçişleri Bakanlığı niye ihtiyaç duyar? Devletin polisi yok mu? TSK’ya niye ihtiyaç duyuyorsunuz? Hangi seçimde TSK zırhlı araçlarıyla hazır bekletildi? Ben soruyorum. ‘Murat Bakan TSK içinde derin yapılanma içinde’ diyebilir. İçişleri Bakanı yanıt versin. İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün zırhlı araçlarla ilgili yazısının gerekçesi nedir? Valilere sesleniyorum. Suça ortak olmayın. Şanlı şerefli ordumuza sesleniyorum. Normal rutin bir seçim. Herkes oyunu kullanacak. Genel başkanımız, 13. cumhurbaşkanı olacak yarın… İnşallah.. Halkımıza sakin olmalarını, seçim sonrası sokağa çıkmamalarını söyledi. Kanun dışı emirlere riayet etmesinler. İçişileri Bakanlığı’na değil, asıl Anayasa’ya ve kanunlara bağlı olduklarını hatırlatmak istiyorum. Seçim her zaman olduğu gibi olacak. Pazar günü Türkiye’de yönetim değişecek. Endişe etmeye gerek yok. Devlete bağlı insanlara uyarı görevi yaptık. Seçim olması gerektiği gibi olacak. Sandık başında görevlilerimiz olacak.”

Murat Bakan, Memleket Partisi lideri Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı adaylığından çekilmesi ile ilgili ise, “İnce ile tekrar yol yürümeyi arzu ederiz” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ