Reklam
Reklam

SON DAKİKA

Spot Haberler

DMW Heyeti KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ı ziyaret etti

Uluslararası Diplomatlar Birliği (DMW Diplomats International) Başkanvekili Halil Sert başkanlığındaki Heyet KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı makamında ziyaret etti…

06 Kasım 2023 tarihinde eklendi.
DMW Heyeti KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ı ziyaret etti

Avrupa Birliği Komisyonu (European Commission) ve Birleşmiş Milletlere (United Nations) bağlı bir kuruluş olan Uluslararası Diplomatlar Birliği (DMW) bugüne kadar dünya çapında gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar ve projelerle uluslararası platformlarda büyük saygınlığıyla kabul görmektedir.

DMW Başkanvekili Halil Sert başkanlığındaki DMW ve Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) temsilcilerinden oluşan Heyet KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a makam ziyareti gerçekleştirdi. Tatar’a ziyaretinde Başkanvekili Sert’e Girne Milletvekili ve DMW Kıbrıs Başkanı Serhat Akpınar, Anneizsha Angela Sert, Rudolf Hans Jordi, Işıner Güngör, Öznur Aydın, Hans Henning Reinecke, Miriam Geiger, GAÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Haydar ve GAÜ Genel Sekreteri Aylin Ayhan eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kabulde yaptığı konuşmada Birleşmiş Milletlerin barış gücü bulundurduğu en eski yerin 60 yıldan beridir Kıbrıs olduğunu söyleyerek Kıbrıs sorununun uluslararası diplomatların her zaman ilgisini çektiğine işaret etti.  Cumhurbaşkanı Tatar, Ada’da bulunan Türk ve Rum halkları arasındaki sorunun çözümü için diplomatların önerilerde bulunduğunu ve diplomasi sergilendiğini ifade etti.

Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs’ın iki kurucu ortağından biri olarak egemenlik ve eşit statü ile Rumlar kadar devlet hakkı sahibi olunduğunu diplomatlara anlatıldığını aktaran Cumhurbaşkanı Tatar, “Diplomatlara verdiğimiz mesaj, dünya devletlerinin adaletli, ilkeli ve tarafsız olarak sürece katkı yapmasıdır.” dedi.

DMW Başkanvekili Halil Sert gerçekleştirecekleri “DMW International Annual Summit 2023” kongresi vesilesiyle Heyet olarak Ada’da bulunmaktan duydukları mutluluğu ifade etti.

Uluslararası kongrenin sonuç raporunun Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile de paylaşılacağını belirten Sert, “DMW bünyesinde yer alan çalışma gruplarımız KKTC’nin siyasi, diplomatik ve ekonomik açıdan dünyada hak ettiği yeri alması için akademik çerçeveden hareketle çalışmalar yürütmektedir. DMW olarak Kıbrıs konusunu çok önemsiyoruz. KKTC devletinin iş birliği ile ortaya koyulacak stratejik girişimlerle KKTC’nin daha da gelişeceğine inancım tamdır. Bu kapsamda üstümüze düşen görevi yerine getirmeye hazırız.” dedi.

Uluslararası arenada KKTC’ye ve Kıbrıs Türkü’ne desteklerinin devam edeceğini kaydetti.  Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye dışında da diğer ülkeler tarafından tanınması ve Birleşmiş Milletlere üye olması hususunda gerçekleşecek çalışmalara koşulsuz destek verebileceklerinin altını çizdi.

DMW Kıbrıs Başkanı, Girne Milletvekili Serhat Akpınar kurucu rektörü olduğu Girne Amerikan Üniversitesi’nde düzenleyecekleri kongre hakkında detaylı bilgi verdi.  “Dünyanın daha fazla insanlığa ihtiyacı var” teması ile düzenlenecek olan kongrede dünya toplumunun yeniden düzenlenmesi, daha iyi bir toplumsal birlikteliğin sağlanması, saldırganlık potansiyelinin dışlanması ve insani unsurların ön planda tutulması gereklilikleri temelinde vizyon değerlendirmelerinde bulunacaklarını belirtti.

DMW Türkiye Denetleme Kurulu Başkanı ve Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği Uluslararası İlişkiler Başkanı Işıner Güngör, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a son yıllarda Kuzey Kıbrıs olarak gerçekleştirdikleri diplomatik başarılardan dolayı teşekkürlerini sundu. KKTC Heyeti tarafından resmi temaslar kapsamında bu yıl Ekim ayında gerçekleştirilen Azerbaycan seyahati sonrasında Azerbaycan ve KKTC arasında yaşanan gelişmelere ait olumlu izlenimlerini Cumhurbaşkanı Tatar ile paylaştı.

DMW’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uluslararası ölçekte bir toplantı yapmasının önemli olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, ülke tanıtımına yaptıkları katkı ve diplomatik destekler için DMW Başkanvekili Halil Sert’e teşekkür ederek, toplantının hayırlara vesile olmasını diledi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ