Reklam
Reklam

SON DAKİKA

Spot Haberler

Erdoğan, seçim kararını imzaladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim kararını imzaladı. Erdoğan:, “Seçimlerin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararı yarınki Resmi Gazete’de yayımlanacak bu kararın ardından, YSK iki aylık seçim takvimini başlatacaktır” dedi…

10 Mart 2023 tarihinde eklendi.
Erdoğan, seçim kararını imzaladı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda seçim takvimine ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

Seçim kararını imzalayan Erdoğan, “Anayasamızın 116’ncı maddesinin verdiği yetkiyle, 18 Haziran 2023’te yapılması gereken seçimlerin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzaladım. Seçimlerin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararı yarınki Resmi Gazete’de yayımlanacak. Bu kararın ardından, YSK iki aylık seçim takvimini başlatacaktır” dedi.

“ALTERNETİF OLARAK 14 MAYIS’I TEKLİF ETTİK”

Erdoğan, “18 Haziran üniversite sınav takvimiyle çakışan bir tarihti. Bu tarih yurtiçinde ve yurtdışında yüzbinlerce vatandaşımızın Hac farizasını ifa etmek için mübarek topraklara gittiği bir döneme denk geliyordu. İlk ve orta dereceli okullar tatile girmesi sebebiyle milyonlarca vatandaşımız tatile ve memleketlerine gitmek için yola çıkacaktı. Alternatif olarak da 14 Mayıs’ı teklif ettik. Demokrasi geçmişimiz bakımından anlamlı bir yıldönümüne tekabül eden bir tarihin hüsnü kabül gördüğünü biliyoruz. Ülkemizin 6 Şubat’ta yaşadığı deprem seçim tarihiyle ilgili tartışmaları gündemimizden çıkardı” ifadelerini kullandı.

“SEÇİM GÜNDEMİNİ GERİDE BIRAKMAK ŞARTTIR”

“Seçim sürecinin uzamasının beraberinde getireceği siyasi belirsizlikler, deprem yaralarının sarılmasına ve kayıpların telafisine yönelik çalışmaların aksamasını tehdit ediyor” diyen Erdoğan, “Ülkenin bir bölümü can kayıpların ve yıkım altında feryat ederken, diğer tarafta bazıların sergilediği aymazlığı milletimizin sırtına yükleyemeyiz. Türkiye’nin ne vakit kaybına ne dikkat dağınıklığına ne enerjisini gereksiz yere harcamaya tahammülü vardır. Ülkemizin seçim gündemini bir an önce geride bırakması şarttır” dedi.

“MÜKERRER SAYIDA YAYINLANACAK”

Erdoğan, “Anayasa’nın bize verdiği yetkiyle seçimleri 14 Mayıs’ta yapma kararını hayata geçiriyoruz. Kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla YSK seçim takvimini hazırlayıp ilan edecektir. Bugün mükerrer sayıda yayınlanması da olacaktır” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ