Reklam
Reklam

SON DAKİKA

Spot Haberler

İŞKUR açıkladı: İşte geleceğin meslekleri!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) ‘İşgücü Piyasası Araştırması’ sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaştı…

14 Nisan 2024 tarihinde eklendi.
İŞKUR açıkladı: İşte geleceğin meslekleri!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesabından Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) ‘İşgücü Piyasası Araştırması’ sonuçlarını paylaştı.

Rapora göre, iş gücü ihtiyacının en fazla olduğu sektörün imalat sektörü oldu. İmalat sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin yüzde 16,6’sında eleman ihtiyacı bulunurken, 20 veya daha fazla çalışanı olan iş yerlerinin yüzde 37,3’ünde eleman aranıyor.

İmalat sektöründe en çok talep edilen meslekler arasında makineci (dikiş), garson (servis elemanı), satış danışmanı, ahşap mobilya imalat ustası, temizlik görevlisi, gazaltı kaynakçısı, konfeksiyon işçisi, akaryakıt satış elemanı, ark kaynakçısı ve şoför (yük taşıma) bulunuyor. Bu mesleklerde işverenlerin öncelikli olarak aradığı nitelikler arasında yeterli mesleki ve teknik bilgi ile iş tecrübesi ön plana çıktı.

Raporda ayrıca, gelecek 10 yıl içinde ön plana çıkması beklenen meslekler de yer aldı. Bunlar arasında yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı, bilişim uzmanı, inşaat mühendisi, pazarlama uzmanı, dil ve konuşma terapisti ve CNC operatörü yer alıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ