Reklam
Reklam

SON DAKİKA

Spot Haberler

İstanbul’da 1 Mayıs: Saraçhane ile Taksim arasına abluka; polis biber gazı ve plastik mermiyle müdahale ediyor, onlarca gözaltı var!

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına rağmen, İstanbul Valiliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün Taksim Meydanı’nda kutlanmasına izin vermedi…

01 Mayıs 2024 tarihinde eklendi.
İstanbul’da 1 Mayıs: Saraçhane ile Taksim arasına abluka; polis biber gazı ve plastik mermiyle müdahale ediyor, onlarca gözaltı var!

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına rağmen, İstanbul Valiliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü‘nün Taksim Meydanı’nda kutlanmasına izin vermedi. Alınan tedbirler kapsamında, sabah erken saatlerde Taksim Meydanı’na çıkan yollar ve Beşiktaş’taki bazı caddeler trafiğe kapatıldı. Meydana çıkan cadde ve sokaklarda araç parkına izin verilmezken, çöp konteynerleri de kaldırıldı. Sendikalar ve sivil toplum örgütleri ile siyasi partilerin bir araya gelerek Taksim’e yürüyüşe geçmesi planlanan Saraçhane Meydanı’nda güvenlik önlemleri alınırken, alanda toplanmalar başladı. Polis, çeşitli noktalardan Taksim’e ulaşmak için bir araya gelen gruplara müdahale etmeye başladı, onlarca kişi gözaltına alındı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Saraçhane’ye geldi, sendikalar ve vatandaşlarla selamlaştı. Açıklamalar yapan Özel ve İmamoğlu, daha sonra alandan ayrıldı. CHP heyeti ve DİSK’in, Taksim’e yürümeme kararı aldığı iddia edildi.

Dakika dakika tüm gelişmeler… 

11.35 – Saraçhane’de polisin biber gazlı ve plastik mermili müdahalesi başladı 

Polis barikatına doğru kitleye polisin sert biber gazı, plastik mermi ile müdahalesi başladı. (Video: T24)

11.20 – DİSK yöneticileri, emniyet yetkilileriyle görüşme gerçekleştireceklerini açıkladı. Çerkezoğlu ve beraberindeki heyet Unkapanı kemerlerine yürüyor.

Fotoğraf: T24

10.04 – Beşiktaş’ta 30 kişi gözaltına alındı

 Taksim Meydanı’na yürümek isteyen bir gruba polis Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda müdahale etti, 30 kişi gözaltına alındı.

10.00-  Özgür Özel, Ekrem İmamoğlu ve Özgür Çelik Saraçhane’de 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Türkan Elçi ve CHP İl Başkanı Özgür Çelik Saraçhane’ye geldi. CHP heyeti, sendikaların 1 Mayıs kararına uyacaklarını bildirdi.

CHP lideri Özel, “Maalesef İçişleri Bakanının üzerindeki bir irade tüm uzlaşmaları ve bayramı bayram gibi kutlamak için mücadele imkanlarını kapatıyor. Yoksa İçişleri Bakanının kişisel gayreti tamam ama her konuda her aşamada bir yerde tıkanılıyor. Birileri Taksimi kendine egemenlik olarak görüyor ve bunu engelleyince egemenliğimiz sarsılacak zannediyorlar. Oysa ki herkes Taksim’e özgürce girip çıkabildiği zaman sizin egemenliğiniz tescillenir. Demokratik devletlerde böyle şeylere ihtiyaç duyulmaz” dedi.

Özel daha sonra yeniden kameralar karşısına geçerek, “Bu legal örgütler, sendikalar ne söylüyorlar ne yapıyorlarsa ona göre davranılacak. Ama Saraçhane’ki bu iradenin kendisi de çok önemli bir kazanımdır. Taksim özgürleşene kadar bu mücadele sürecektir. Hedef Taksim Meydanıdır, çünkü 1 Mayısın sembolü Taksim Meydanıdır. Geçen seneye kadar Taksim’i 2010’larda açıp bunu billboardlarda övünç meselesi yapanlar şimdi bir utancı yaşatıyorlar. Anayasa diyorsa ki AYM kararı herkes için bağlayıcıdır, meydan o halde emekçilerindir. Buna rağmen yasaklanırsa, anayasa düzeni, devlet düzeni ortadan kalkar. O yüzden bu yanlışa itiraz ediyoruz. Polislerin de evlerinde bekleyen evlatları var. Kanunsuz eylemlerin sorumluluğu onlarda değil. Polise sesleniyorum; buradaki mekçiler sizin kardeşinizdir, ne teröristtire, ne marjinal yapılardır. Onları düşman görüp, terörist görüp, kanunsuz emirlerle onların yaralanmasına, zor durumda kalmasına sebebiyet vermeyin. Bayramınız kutlu olsun, bayramların bayram gibi kutlanacağı günler yakındır. Taksim bugün özgürleşmezse, yarın özgürleşir!” ifadelerini kullandı.

AYM kararını yeniden gösteren Özel, “Kanunsuz emirlere uyup da buradaki emekçi kardeşlerinizin yaralanmasına, zor durumda kalmasına sebebiyet vermeyin!” dedi.

İmamoğlu, “Muhtemelen bugün de emekçinin 1 Mayıs’ta Taksim’de olma arzusuna müdahaleye ses veren İstanbulluların simgesi oldu. Saraçhane böyle özel bir konuma evrildi. Umarım bunlar olmaz genel başkanımızın da ifade ettiği gibi bir an önce 1 Mayıs’taki şölene kutlamalarına kavuşuruz” diye konuştu. Sezgin Tanrıkulu da, “CHP artık meydanlarda, Genel Başkan meydandaysa örgüt de belediye başkanları da artık meydanlarındadır” dedi. Özgür Özel, basın açıklamasının ardından Saraçhane’den ayrıldı.

09.58 –Feministler” pankartı arkasında bir araya gelen kadın ve LGBTİ+’lar da Aksaray’da toplandı

(Fotoğraf: T24)

09.53 DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu T24’e konuştu

Çerkezoğlu 1 Mayıs ablukasına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Taksim’in yeniden kapatıldığı 2013 yılından bu yana 1 Mayısımızın özgürce Taksim’de kutlamak için hem hukuksal hem fiil bir mücadele veriyoruz. AYM kararları AİHM kararlarına dayanarak bu yıl 1 Mayısı Taksim’de kutlamak istiyoruz. Bunun tam tersi mümkün. Bu barikatlar, bu gözaltılar ablukalar değil. Herkesin özgürce 1 Mayıs’ı Taksim’de kutladığı sonra dilediği gibi çocuğu çoluğuyla geçirebildiği bir gün olmalıdır 1 Mayıs. Bunu mutlaka ama mutlaka başaracağız”

Video: Buse Söğütlü – Gözde Yel

09.52 – Pangaltı’dan Taksim’e yürüyen Umut-Sen üyeleri gözaltına alındı.

09.40 – Okmeydanı’ndan Taksim’e yürümek isteyen ESP, SGDF, SKM ve Alınteri üyeleri gözaltına alındı. (Fotoğraf: ETHA)

09.30- Taksim’e çıkmaya çalışan SODAP ve Gençlik Meclisleri üyeleri Şişli’de gözaltına alındı. En az 10 gözaltı var

09.25- Beşiktaş’tan Taksim’e doğru yürümek isteyen, aralarında avukatların da olduğu yaklaşık 30 Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyesi gözaltına alındı.

9.10 – Unkapanı kemerleri de polis ablukası altında. DİSK’in otobüsünün üzerine “Yaşasın 1 Mayıs! Ekmek, Adalet, Hürriyet” yazıldı.

Fotoğraf: T24

09.00- Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Taksim’de kazancı yokuşunda, 1 Mayıs 1977’de yaşamlarını yitirenleri andı ve karanfil bıraktı.

Fotoğraflar: T24

08.50- Hareketliliğin olmadığı Taksim’de otellerde kalan turistlerin de araç bulamadığı için valizleriyle yürüyerek alandan ayrıldığı görüldü.

08.42 – Taksim’e çıkmak isteyen Gençlik Komiteleri üyeleri gözaltına alındı

Gençlik Komiteleri üyeleri, İstiklal Caddesi’ne çıkan ara sokaklarda “Yaşasın 1 Mayıs” sloganıyla yürüdü. Yaklaşık 15 kişiden oluşan grup, bir süre yürüdükten sonra polisler tarafından engellendi ve gözaltına alındı.

08.00 – 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dolayısıyla kutlama yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen konfederasyon, sendikalar, işçi grupları ve siyasi parti temsilcileri Saraçhane’de toplanmaya başladı. Alana girmek isteyen vatandaşlar, üst aramasından geçirildi.

07.00 – Taksim, Şişhane, Kabataş, Mecidiyeköy, Şişli, Saraçhane, Beşiktaş Meydanı ve Dolmabahçe’de otoparklarda bulunan park halindeki araçlar kaldırıldı. Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli, Fatih ve Kadıköy’de ise çöp konteynerleri kaldırılırken, taş ve bunun gibi maddeler temizlendi. Tedbir alınan alanlarda belediyelere ait araç ve personelin bulunmasına da izin verilmedi.

05.30 – İstanbul Valiliği’nin açıkladığı deniz ve raylı sistem ulaşım ağlarındaki kısıtlama uygulamaları başlatıldı.

04.00 – Alınan tedbirler kapsamında kara yolu trafiğine kapatılacak yollarda kısıtlama uygulamaları başladı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ