Reklam
Reklam

SON DAKİKA

Spot Haberler

Sandığa giderken bunlara dikkat! Oyunuz geçersiz sayılabilir

Türkiye’de yaklaşık 61 milyon seçmen 31 Mart’ta yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gidecek. Peki hangi oylar geçersiz sayılacak? Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde oyların hangi hallerde geçerli, hangi hallerde geçersiz sayılacağını açıkladı…

28 Mart 2024 tarihinde eklendi.
Sandığa giderken bunlara dikkat! Oyunuz geçersiz sayılabilir

Siyasi partiler yerel seçimlere ilişkin çalışmalarına son sürat devam ederken seçimlere sadece dört gün kaldı. Türkiye’de 61.4 milyon seçmen, yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart’ta sandığa gidecek.

Sandıkta yüzde 50.9 oranla 31 milyon 85 bin kadın, yüzde 49.1 oranla 30 milyon 365 bin erkek oy kullanacakken 1 milyon 32 bin genç ise ilk kez oy verme işlemini gerçekleştirecek.

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği adaylar için ayrılan bölümden dışarı taşmamak kaydıyla”TERCİH” veya “EVET” mührünü basarak oy kullanacak. Peki hangi oylar geçersiz sayılacak? Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde oyların hangi hallerde geçerli, hangi hallerde geçersiz sayılacağını açıkladı.

OY KULLANIRKAN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Buna göre, şu şekildeki oy pusulaları geçersiz sayılacak:

– Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan, arkasında sandık kurulu mührü ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunmayan oy pusulaları.

– Hiçbir yerine “evet” ya da “tercih” mührü basılmamış oy pusulaları.

– Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ayrılan alanlardan birden fazlasına mühür basılmış oy pusulaları.

– Birden fazla siyasi partiye veya bağımsız adaya ayrılan alana taşmış “tercih” veya “evet” mührü basılan oy pusulaları.

– Sandığın ait olduğu seçim çevresinden başka bir seçim çevresi için düzenlenmiş oy pusulaları.

– Bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılmış veya koparılmış oy pusulaları.

– “Tercih” veya “evet” mührü dışında herhangi bir özel işaret, herhangi bir isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılmış, karalanmış oy pusulaları.

– Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ait bölümleri belirgin bir şekilde ve özel olarak karalanmış, çizilmiş veya işaretlenmiş oy pusulaları.

– Pusulada yer alan matbu yazıların ve şekillerin dışında yazılar, harfler, sayılar yazılmış veya şekiller çizilmiş birleşik oy pusulaları.

– Bir pusulanın geçersiz olması, diğerlerini geçersiz saymayacak

Oy pusulalarını geçersiz kılmayacak durumlar ise şöyle:

– Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında, bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazayla yırtılması.

– Herhangi bir şekilde pusulanın lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak amacıyla yapıldığının anlaşılamaması.

– Pusulanın katlanarak zarfa konulması sebebiyle “tercih” veya “evet” mührü veya arkasına basılan sandık kurulu mühür izinin oy pusulasının diğer kısımlarına geçmesi.

– Bir siyasi parti veya bağımsız aday alanına basılan “tercih” veya “evet” mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması.

– Başka bir siyasi parti veya bağımsız adayın alanına taşmamak kaydıyla siyasi parti veya bağımsız aday alanına birden çok “tercih” veya “evet” mührü basılması.

– Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ait olanının geçersiz olması, diğerinin geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ