Reklam
Reklam

SON DAKİKA

Spot Haberler

Şap hastalığı taşıyan ilk vaka tespit edildi

Tarım Bakanlığı’nın açıklamasına göre; Şap hastalığı taşıyan ilk vaka tespit edildi. Çeşitli illerde görülen şap hastalığı sebebi ile tüm hayvan pazarları kapatıldı. Şehirlerarası hayvan nakli yasaklandı. Bakanlık, şap hastalığı görülen 8 işletmede karantina dahil tüm tedbirlerin alındığını duyurdu…

09 Mart 2023 tarihinde eklendi.
Şap hastalığı taşıyan ilk vaka tespit edildi

SAT-2 tipi şap virüsü sebebi ile Denizli, Elazığ ve Kars ve İzmir Ödemiş’te hayvan pazarları kapatıldı. Tüm veteriner hekimlerin izinleri de iptal edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, iki aydır görülen SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle ithalat, ihracat ve kesim maksatlı sevkler dışında tüm hayvan hareketlerini yasaklama kararı aldı. Karar doğrultusunda ikinci bir emre kadar veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve teknisyenlerin izni de iptal edildi.

Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden gerçekleştirilen açıklamada, ”Ülkemizde görülen şap hastalığının bu türünden dolayı hayvan pazarları kapanmıştır. İkinci bir emre kadar hayvanların satışı ve hareketi yasaktır. Aksi durumda kolluk kuvvetleri tarafından 36a kanunun ilgili maddesine göre hastalıkların yayılmasının önlenmesi amacıyla Bakanlık tedbirlerine uymayanlara 46 bin 159 lira idari para cezası uygulanacaktır” ifadeleri yer aldı.

İLK VAKA TESPİT EDİLDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı konuyla ilgili inceleme başlattı. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Şap hastalığı taşıyan ilk vaka tespit edildi” ifadelerine yer verildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ