Reklam
Reklam

SON DAKİKA

Spot Haberler

Su fiyatlarına zam kapıda

Türkiye’de seçim sonrası yeni dönem başladı. Bakanların önündeki en büyük sorun olarak çıkan ekonomik kriz, her geçen gün etkisini artırıyor. Döviz kurundaki yukarı yönlü hareket bunun göstergelerinden biri. Yüksek dövizin üretim maliyetlerine olumsuz yansıması su fiyatlarını da etkileyecek. Haziran ve temmuzda zam bekleniyor…

08 Haziran 2023 tarihinde eklendi.
Su fiyatlarına zam kapıda

Seçim sürecinin tamamlanmasıyla döviz kurundaki yükseliş sürüyor. Özellikle yüksek doların üretim maliyetlerine olumsuz etkisi fiyatlara da yansıyor. Yükselen döviz kuru, lojistik gider ve artan maliyetler nedeniyle damacana su fiyatına yeni zam gündemde. 2022’de su fiyatları ikiye katlanırken bu yılın başında da damacanaya markaya göre 5-8 TL arası zam gelmişti. Geçen ay da bazı markalar 7,5 TL zam yaptı. Türkiye’de 300 markanın faaliyet gösterdiği paketli su pazarında ortalama damacana su fiyatı 50 lirayı aştı.

‘YENİ ZAM SÜRPRİZ OLMAZ’

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, GetirSu Başkan Yardımcısı Hakan Kal, “Bu ay ve temmuzda suya yeni zam olursa sürpriz olmaz. Su fiyatları arttıkça tüketici de yüksek fiyatlı markalardan düşük fiyatlı su satan markalara yöneldi” dedi.

Türkiye’de kişi başı yıllık ambalajlı su tüketiminin 125 litre olduğunu anlatan Kal, 2022’de ambalajlı su pazarının yüksek fiyat artışları nedeniyle yüzde 4 küçüldüğünü söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ