Reklam
Reklam

SON DAKİKA

Spot Haberler

Taksimetreye yüzde 100 zam talebi

UKOME, son zam toplantısında karar çıkmaması üzerine bir kez daha aynı gündemle toplanıyor. Yeni ücretin taraflara sunulacağı toplantıda, toplu ulaşım ücretlerine yüzde 50 civarında zam yapılmasının, taksi indi- bindi ücretinin de 70 TL olmasının beklendiği öğrenildi. Öte yandan taksiciler toplantı öncesi eylem yapmış yüzde 100 taleplerini bildirerek, “İstanbul’dan daha ucuz taksicilik yapan başka bir il yoktur” deyip UKOME’nin kendilerini mağdur ettiklerini belirtmişti…

08 Ağustos 2023 tarihinde eklendi.
Taksimetreye yüzde 100 zam talebi

İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) olağanüstü toplantısı 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde bugün saat 11.00’da gerçekleştirilecek.

27 Temmuz günü gerçekleştirilen olağan UKOME toplantısında toplu ulaşım araçlarına ücret tarifesine zam teklifi görüşülmüştü. Taksiciler yüzde 100, personel servisi esnafı yüzde 200, okul servisi esnafı yüzde 82, Dentur Avrasya yüzde 101, Turyol yüzde 65 zam istemişti.

Sektör temsilcilerinin taleplerini değerlendiren İBB yönetimi; enflasyon, asgari ücret ve akaryakıt zamlarını dikkate alarak yüzde 57.07 zam teklifinde bulunmuştu.

Çoğunluktaki bakanlık temsilcileri ise İBB’nin teklifine karşı çıkarak zam oranının yüzde 40’a düşürülmesi önerisinde bulunmuştu.

Zam oranında uzlaşma olmayınca İBB’nin yüzde 57.07’lik zam teklifi geri çekilerek alt komisyona gönderildi.

TAKSİ İNDİ BİNDİ ÜCRETİ 70 LİRA

Temmuz ayı enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından bugün gerçekleştirilecek oturumda yeni ücret tarifesi oya sunulacak.

Tarafların zam oranı konusunda büyük ölçüde uzlaştığı, toplu ulaşım ücretlerine yüzde 50 civarında zam yapılmasının, taksi indi- bindi ücretinin de 70 TL olmasının beklendiği öğrenildi.

Önceki UKOME toplantısı öncesi henüz zam kararı belirlenmeden kimi taksiciler ‘yeni beklenti’ üzerinden müşterilerini almaya başlamıştı. Yetkililer tarafından vatandaşlar uyarılmış, şikayet edilmesi gerektiğini belirtmişti.

TAKSİCİLER ‘YÜZDE 100’ ZAM TALEP EDİYOR

Taksiciler dün gece de yeni toplantı öncesi eylem yaptı. İstanbul’da taksimetre ücretlerine zam talebinde bulunan taksiciler, konvoy oluşturarak eylem yaptı. Yenikapı etkinlik alanında toplanan taksiciler, son zamanlarda artan maliyetlerini gerekçe göstererek yüzde 100 zam talebinde bulundu.

Maliyetlerin arttığını söyleyen taksici esnafı, “İstanbul taksicileri olarak Ocak 2023’ten beri zam almadan kilometre ücreti olarak 8,5 liraya yolcu taşıyoruz. Bu rakam Antalya’da kilometrede 18 lira, İzmir’de 22 lira, Çanakkale ve Ankara’da 15 lira, Mersin’de de 20 liradır. Görüldüğü gibi ülkemizde İstanbul’dan daha ucuz taksicilik yapan başka bir il yoktur. Zaten yıllardır UKOME tarafından enflasyonun altında zam verilerek taksimetrenin erimesine sebep olundu.

Son dönemde maliyetlerimizin 3 katına çıktığı ortadayken UKOME üyelerinin taksiciyi mağdur etme eğilimi devam ediyor. Esnaf olarak sebebini de anlamış değiliz. Taksi esnafı tüm maliyetlerini serbest piyasa ekonomisinden yapar, ancak alacağı zam UKOME üyelerinin vicdanına kalmaktadır” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ