Reklam
Reklam

SON DAKİKA

Spot Haberler

Tarihi seçimde seri usulsüzlükler: Jandarma eşliğinde oylar Erdoğan’a verildi

Türkiye, sandık yolundayken ülkenin çeşitli bölgelerinde usulsüzlüklerin yaşandığı ortaya çıkıyor. Şanlıurfa’da açık oyların kullanıldığı öğrenilirken, jandarma görevlilerinin eşliğinde Erdoğan’a açık oy verildiği tespit edildi. Bununla birlikte Şanlıurfa’nın Minare Köyü’nde onlarca pusulada açık bir şekilde, tek kişi tarafından Erdoğan’a mühür basıldığı ortaya çıktı…

14 Mayıs 2023 tarihinde eklendi.
Tarihi seçimde seri usulsüzlükler: Jandarma eşliğinde oylar Erdoğan’a verildi

Türkiye için uzun bir süredir beklenen gün geldi. Türkiye bugün cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmek için sandık başına gidiyor.

Bir süredir devam eden kapatma davası sebebiyle seçime Yeşil Sol Parti ismi ile giren HDP‘nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki depremlerden etkilenen iller arasında olan Gaziantep’te vatandaşların habersiz bir biçimde Vatan Partisi müşahidi olarak görevlendirildiğini ifade eden Tiryaki, bu durum hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıklarken bunun haricinde başka hukuksuz olayların da yaşandığını söyledi.

Tiryaki, şimdiye kadar açığa çıkan tespit ettikleri hukuksuzlukları şu şekilde sıraladı:

‘URFA’DA AÇIK OY KULLANDIRILDI’

“Urfa’nın Siverek ilçesi Çinhisar Mahallesi’nde, Çinhisar İlkokulu’nda açık oy kullandırıldığını tespit ettik. AKP’li yöneticiler ve ortakları açık oy kullandırılmak istenmesine karşı gerekli hukuksal girişimlerde bulunduk. İlçe seçim kurullarını bu konuda uyardık savcılıklara suç bildirimde bulunacağız.

Bizler Saray’dan ve iktidardan nemalandıkları için halkın iradesine ipotek koymak isteyen yerel işbirlikçileri uyarıyoruz. Bu yaptıkları açıkça suçtur. Urfa halkı iradesine sahip çıkacaktır. Halkımızla birlikte tek bir oyun heba edilmemesi için tüm gücümüzle mücadele ediyoruz.

‘ADIYAMAN’DA DA AÇIK OY KULLANDIRILDI’

Yine Kahta’ya bağlı Eskitaş köyünde AKP Adıyaman İl Başkanı’nın kardeşleri jandarma görevlilerinin eşliğinde köye açık oy kullandırdığını tespit ettik. Hakimin köye gidip sandık kurulu üyeleriyle ilgili işlem yaptığı yönünde de duyumuz var. Bunu da yakından takip ediyoruz.

‘TOPLUCA OY KULLANMAK İSTEDİLER, MÜŞAHİTLERE SALDIRDILAR’

Yine Mardin Kızıltepe İlçesi’ne bağlı kırsal eşme mahallesinde oy kullanma işlemi sırasında AKP adayının yakınları topluca oy kullanmak istedi duruma karşı çıkan müşahitlerimiz yaşananları telefonla kayıt altına almak istedi. Bu sırada AKP adayının yakınlarından oluşan onlarca kişilik grup müşahitlerimize saldırıda bulundu. Saldırı esnasında iki arkadaşımız yaralandı ve arkadaşlarımızın tedavisi Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde devam ediyor.”

PEŞ PEŞE MÜHRÜ ERDOĞAN’A BASTILAR

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı’da sosyal medya hesabından karşılaştığı bir görüntüyü paylaştı. Salıcı’nın paylaşımında bir kişinin onlarca pusulaya ardı ardına Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’a mühür bastığı görüldü.

Salıcı, paylaşımında, “Sosyal medyaya yansıyan bu görüntüler Şanlıurfa Harran ilçesi, Minare köyünde çekilmiştir. Önce sandık kurulu üyelerimiz darp edilmiş sonra bu görüntüler ortaya çıkmıştır. Yetkili avukat arkadaşlarımız ilgili köye yönlendirilmiş ve İlçe Seçim Kuruluna itiraz edilmiştir. Bu arada Şanlıurfa Valisi ve Emniyet Müdürüne ulaşılamamaktadır. Zatıalileri toplantıdadır” ifadelerini kullandı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ